Bemutatkozik az önkéntesünk

2015. október 13-án Rácz Gergő kapcsolódott be az Önkéntes és Gyakornoki Program keretében az Alapítvány munkájába, aki a kötelező Iskolai Közösségi Szolgálatát tölti Alapítványunknál. Gergővel az önkéntesség szerepéről és fontosságáról beszélgettünk.

Te most a kötelező közösségi szolgálatodat töltöd az Alapítványunknál, ami az érettségi alapfeltétele 2012 óta. Mennyire érzed kötelezőnek ezt az önkéntes tevékenységet?

Kötelezőnek érzem ezt, mert az is, mivel az 50 óra kötelező közösségi szolgálat nélkül nem tehetek érettségi vizsgát. Viszont mióta az Alapítványnál dolgozom, nem csak kötelességként tekintek erre a munkára, hanem attól sokkal többnek érzem.

Végeztél már korábban önkéntes tevékenységet?

Korábban a mozgássérült vívó VB-n teljesítettem önkéntes szolgálatot, ami egy élmény volt számomra - új emberekkel találkoztam, új barátokat is szereztem. Ez egy rövid ideig tartó esemény volt, s igazából nem ez hozta meg a kedvem a további önkénteskedéshez. Viszont az Alapítványnál töltött egy hónap és az itt szerzett élmények, tapasztalatok egyértelműen indokolják azt, hogy felnőtt koromban is szívesen végzek majd efféle tevékenységeket.

Mi a tapasztalatod az eddigi önkéntes munkádról?

Az eddigi önkéntes munkám alatt többféle tapasztalatot szereztem, értékeket fedeztem fel magamban. Például, hogy jó kommunikációs készségem van, s hogy könnyen beilleszkedem ismeretlen környezetbe, ami eddig nem tudatosult bennem. Átíródott az irodai munkáról alkotott képem, már nem egy unalmas és lélekölő 8 órás robotmunka jut eszembe, ha irodai munkáról van szó.

Szerinted miért fontos, hogy a fiatalok önkéntes tevékenységet végezzenek (azon kívül, hogy kötelező ez a feladat a középiskolásoknak)?

Manapság egyre több embernek kell megtanulnia az önzetlenség fogalmát, amikor valamit nem azért tesz, mert az a hasznára válik. Az önkéntesek tettei egy közösség hasznára válnak, és másokat helyeznek előtérbe. Ez a tulajdonság pedig sajnos egyre kevesebb emberben van meg.

Mi a véleményed, mi a jó az önkéntességben?

Az önkéntes munka egy tökéletes módszer arra, hogy az ember tapasztalatokat szerezzen, mert olyan helyeken dolgozhat, már fiatalon is, ahová talán még felnőtt korban sem valószínű, hogy "csak úgy" bekerülhet. Ezen felül az embernek az önkéntesség miatt nem kell feladnia az iskolát, a tanulmányait, melyeket teljes munkaidő mellett muszáj. Így szinte bárki szerezhet magának egy kis előnyt az életben, ugyanis megeshet, hogy ha jól teljesíti szolgálatait, s közben folytatja tanulmányait, később állást kaphat az adott helyen.

Címkék