A Kárpátok Eurórégióról tájékozódtak ukrán és moldáv tisztségviselők

A Kárpátok Alapítvány – Magyarország a Demokratikus Átalakulásért Intézettel partnerségben 2010. június 7-12. között tanulmányutat szervezett moldáv, ukrán és transznisztriai közigazgatási szakemberek, polgármesterek, megyei vezetők, minisztériumi döntéshozók részvételével.

 

 
A tanulmányút célja, hogy az Uniós illetve közép- és kelet európai tapasztalatok bemutatása révén, a felek közt aktív közvetítést vállalva támogassuk a moldáv-ukrán határszakasz – beleértve a Dnyeszter-melléki regió egy részét is – potenciálisan érintett és érdeklődését kifejező megyéinek, járásainak részvételével egy eurorégió megalakulását.
A projekt értékét növeli, hogy a határmenti együttműködés egy ilyen fejlett formájának kibontakozása a Dnyeszter-melléki konfliktus rendezése szempontjából is egy jelentős bizalomerősítő lépésnek bizonyulhat.
 
A tanulmányút további célja, hogy résztvevőkkel – túlnyomórészt a bevont megyék, járások vezetői, polgármesterek, önkormányzati tisztségviselők – elsőkézből ismertesse meg a Kárpátok Eurorégió, mint az említett európai, illetve regionális jó gyakorlatok kiemelkedő példája kialakulásának és működésének történetét és tanulságait.
 
Az Uzsghorodban (Ungvár), Záhonyban, Nyíregyházán, Tokajban, Tarcalon és Egerben lezajlott találkozók, projektlátogatások, előadások során többek között fogadta a delegációt Nuszer Ernő a Zakarpatska Oblast (Kárpátalja) főosztályvezetője és a Kárpátok Eurorégió Ukrán Nemzeti Bizottságának vezetője, Román István a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közgyűlésének alelnöke, Habis László Eger és Májer János Tokaj polgármestere, Majorné László Brigitta a Kárpátok Eurorégió Nemzetközi Titkárságának elnöke.
A tanulmányúton többek között előadást tartott Prof. Dr. Süli-Zakar István egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszékének vezetője, a Magyar Tudományos Akadémia doktora. File Sándor a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaságfejlesztési Igazgatója, Szőke Krisztina az Eszterházy Károly Főiskola külügyi referense, Bárdos Ferenc a Heves Megyei Civil Szolgáltató Központot  fenntartó szervezet vezetője, Bodó Péter a TIT Heves Megyei Igazgatója és Tarpai József az Ukrán-Magyar területfejlesztési Iroda igazgatója.
 
 A résztvevők záró összegzése szerint a tanulmányút hasznos információkat és tapasztalatokat szolgáltatott az alakulófélben lévő Dnyeszter Eurorégió kialakításához, ami mind gazdasági, mind társadalmi szempontból a térségben uralkodó problémák rendezésének első lépése lehet.

 

Tartalom